MEHMET EMİN YURDAKUL’UN VEFATININ 80. YILI ANISINA GÖNLÜMDEKİ TÜRK ASRI ŞİİR YARIŞMASI

Yarışmanın Amacı

Milli şiirimizin önemli ismi Mehmet Emin Yurdakul’u hatırlamak ve dimağlarda yaşatmanın yanında “Gönlümdeki Türk Asrı” şiir yarışmasının temel amacı, Türk milletinin geleceğe yönelik hayallerini ve heyecanlarını ifade ederek, Türk Asrı ve Türkiye Yüzyılı ideallerine duyulan inancı canlı tutmaktır. Bu yarışma, milli romantizmi canlandırarak, Türk milletinin üstün vasıflarını vurgulamayı ve Türk Asrı konusundaki milli tasavvuru ifade etmeyi hedeflemektedir. Katılımcılar, milli kimliğimizin köklerine olan sadakati ve geleceğe duyulan güveni dile getirerek, Türk milletinin büyük potansiyelini ve dayanışma ruhunu ortaya koymaya teşvik edilerek bu kapsamdaki çalışmalar ile Türk şiirine bir katkıda bulunarak, yeni şiirleri ve şairlerimizi Türk edebiyatına kazandırmak hedeflenmektedir

Yarışmanın Konusu

“Gönlümdeki Türk Asrı”, Türk milletinin geleceğe dair umutlarını, hayallerini ve idealini ifade eden, Türk milletinin milli köklerinden kopmadan çağdaş bir uygarlık seviyesine ulaştığı bir dönemi simgeler. Şiirlerin konusu ‘Gönlümdeki Türk Asrı’ söylemine uygun olmak kaydı ile geniştir

Yarışmaya Katılım

Başvuru Tarihi :15 Mart 2024 – 30 Ekim 2024

Sonuç Açıklama :1 Aralık 2024

Caption title

Yarışma Şartnamesi

 1. Yarışmaya Türk Eğitim -Sen ve Türkiye Kamu – Sen’e bağlı sendikaların üyeleri katılabilecektir.
 2. Yarışmaya her yarışmacı ancak (3) şiir göndererek katılabilecektir. Farklı rumuzlarla ve farklı şiirlerle aynı kişi kesinlikle katılmayacaktır. Böylesi bir durumun tespiti halinde yarışmacının gönderdiği şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 3. Yarışmaya gönderilecek şiir, aynı veya başka isimle de olsa herhangi bir yerde kesinlikle yayımlanmamış olacaktır.
 4. Yarışmaya gönderilecek şiirlerin mutlaka başlığı bulunacak ve yarışmacı rumuzunu sisteme kaydedilmiş olacaktır.
 5. Yarışmacılar, tesyarisma.org adresinden sisteme kayıt olarak kısa mesaj ile onay vererek kayıt olup eserlerini yükleyebilecektir. Kayıt olurken eser sahibi mutlaka kendisine bir rumuz belirlemelidir. En fazla 5 (beş) harf ve 3 (üç) rakamdan oluşan bir rumuz kullanılacaktır. Yanlış beyandan yarışmacı kendisi sorumlu olacaktır.
 6. Yarışmacılar, www.tesyarisma.org adresinden kayıt olurken sistemde bulunan kayıt kılavuzunu takip ederek KVKK metnini ve açık rıza beyanını onaylayacaklardır.
 7. Şiirlerin ve kişisel bilgilerin yarışmanın son başvuru tarihine kadar sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Son başvuru tarihinden sonra gelen müracaatlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 8. Yarışmaya gönderilecek şiirler; A4 sayfasında en az 1, en çok 3 sayfa olacak ve Arial 12 punto, 1.5 satır aralığı ile bilgisayarda kaleme alınacaktır. Bu şartlara uymayan metinler, kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.
 9. Yarışmacılar, yazdıkları şiirleri ve iletişim bilgilerini 30 Ekim 2024 tarihi itibariyle sisteme göndereceklerdir.
 10. Yarışma sonuçları, jürimiz tarafından değerlendirildikten sonra 2024 yılının Kasım ayı içerisinde açıklanacaktır.
 11. Yarışmacılar, yazdıkları şiirlerdeki düşünce ve fikirlerinden sorumlu olacak, başvuru yaparken bunu kabul etmiş olacaktır.
 12. Yarışmada dereceye giren şiirler kitabın başında yer alacak şekilde, yayınlanması uygun görülen şiirler Türk Eğitim-Sen tarafından bir kitapta neşredilecek, yarışmacılara bunun için ayrı bir telif ödemesi yapılmayacaktır.
 13. Yarışmada dereceye girenlere şu ödüller verilecektir.

        Birinci 50 BİN TL

        İkinci 30 BİN TL

       Üçüncü 15 BİN TL  

 1. Yarışmaya katılacaklar, değerlendirme jürisi ile sözlü veya yazılı (email, mesaj vb) hiçbir şekilde irtibata geçmeyecek, bunu yapan yarışmacı, değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 2. Yarışmada dereceye giren yarışmacılara ilerleyen bir tarihte düzenlenecek ödül töreni ile plâketleri ve ödülleri takdim edilecektir. Ödül töreninin tarihi ve yeri sendikamızın web sayfasından duyurulacaktır.
 3. Bu yarışmaya katılacak herkes, bu şartnamedeki şartları peşin olarak kabul etmiş sayılacaktır.

Jüri Üyeleri

Prof. Dr. Fatih SAKALLI

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Prof. Dr. Seyfullah YILDIRIM

Gazi Üniversitesi

Prof. Dr. Yılmaz YEŞİL

Gazi Üniversitesi

Prof. Dr. Mustafa ARSLAN

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Yahya AKENGİN

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Başkanı
İLETİŞİM

Türk Eğitim-Sen Genel Merkez İletişim Bilgileri
Adres: Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Kat:6 Cebeci/ANKARA
Telefon : 0 312 4240960 (8 Hat)
Belgegeçer : 0 312 4240968
E-Posta : iletisim@turkegitimsen.org.tr tesyarisma2021@gmail.com